Wydarzenia
Wydarzenia
Otwarcie wystawy Jeleniogórskiej Strefy Fotografii
22.03.2024, godzina: 18:00
Galeria Klatka LOK, ul. Przyjaciół Żołnierza 5
Koncert Maja Massier, Marcin Łukasiewicz Duo
22.03.2024, godzina: 18:00
Sala małych form LOK, ul. Przyjaciół Żołnierza 5
Pasja - Spektakl Teatru A z Gliwic
17.03.2024, godzina: 19:00
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim
„PASJA” – czerpiąc inspirację z średniowiecznych misteriów wielkopostnych, posługuje się jednocześnie językiem teatru współczesnego – ekspresyjnego, odwołującego się do prawdy emocji i doznań.
W tym spektaklu artystyczne poszukiwania zaprowadziły Teatr „A” do źródła o podwójnym, wyjątkowym znaczeniu. Z jednej strony mamy tutaj do czynienia, jako formalną inspiracją, z najstarszymi, jak zwykło się przyjmować, gatunkami odradzającego się teatru europejskiego – dramatem liturgicznym, misteriami wielkopostnymi; z drugiej strony twórcy pochylają się nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, fundamentem chrześcijańskiej doktryny.
Jest to więc niezwykła podróż w świat chrześcijańskiej wiary i wielowiekowej tradycji, pomnażanej przez kolejne pokolenia artystów i teologów, na równi „uwiedzionych” ewangelicznymi prawdami.
Inspiracja średniowiecznymi misteriami staje się punktem wyjściowym, „kamieniem węgielnym porozumienia z widzem”, na którym buduje się świat niezwykle osobistych historii ludzi, ich intymnych relacji z Mistrzem, relacji między sobą nawzajem.
Motorem dramaturgicznym „Pasji”, opisującej ewangeliczne wydarzenia od triumfalnego wjazdu do Jerozolimy aż po Zmartwychwstanie, czynią twórcy spektaklu zderzenie tragedii Judasza, broniącego swojej racji, do pewnego momentu narzucającego okrutne reguły gry, z czułą relacją najbliższych apostołów Chrystusa i towarzyszących im kobiet.
Ostatecznie jednak to ci ostatni zaprowadzą widza pod krzyż, przeżyją z nim tragedię pogrzebu i radość paschalnego poranka.
Nieustanne towarzyszenie w kluczowych momentach spektaklu tradycyjnych pieśni liturgicznych, „katalizujących” głębokie wzruszenie naocznych świadków Męki Chrystusowej, jak i decyzja prezentowania spektaklu we wnętrzach sakralnych, sprawiają, że „Pasja” wymyka się jednoznacznej klasyfikacji – twórcy zgadzają się, że jest to coś więcej niż spektakl teatralny.
„Pasja” staje się wydarzeniem paraliturgicznym.
obsada
Małgorzata Grund – Bismor (Maria Magdalena, Kobieta Jerozolimska),
Angelika Chirowska (Annasz, Kobieta Jerozolimska),
Grażyna Styś (Maryja, Kobieta Jerozolimska, faryzeusz),
Marek Stecko (Piłat, Piotr, Faryzeusz),
Leszek Styś (Judasz),
Adam Bismor (Jan, Herod)
oprawa muzyczna
Marcin Dzwonowski (instr. klawiszowe, klarnet), Jacek Dzwonowski (skrzypce) gościnnie
żródło: www.teatr-a.org
Z klasyką przez Polskę - Antonio Vivaldi, Cztery pory roku. Marcin Zdunik - wiolonczela, Lilianna Stawarz - klawesyn
15.03.2024, godzina: 18:00
Pałac Brunów
Marcin Zdunik – wiolonczela
Lilianna Stawarz – klawesyn
W programie:
A. Vivaldi Cztery Pory Roku – (aranżacje M. Zdunik/L. Stawarz)
Jest to opracowanie przygotowane przez artystów specjalnie na koncerty w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”.
Lilianna Stawarz
Kierownik artystyczny Festiwalu Oper Barokowych, kierownik muzyczny orkiestry Royal Baroque Ensemble, klawesynistka, pedagog UMFC, profesor belwederski, kierownik Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Dawnej UMFC. W latach 2012–2016 prodziekan Wydziału VII oraz koordynator Biura Koncertowego UMFC w Białymstoku.
W latach 1991–2017 związana z Warszawską Operą Kameralną. Przez 20 lat była członkiem zespołu muzyki dawnej Il Tempo, z którym dokonała wielu nagrań płytowych i radiowych, uczestniczyła w licznych koncertach oraz liczących się festiwalach muzyki dawnej w kraju i za granicą (m.in. Brugia, Bruksela, Utrecht, Moskwa, Rzym, Berlin, Nowy Jork, Nowy Brunszwik).
Nagrała także, jako kierownik artystyczny, 6 płyt kompaktowych Opera Omnia Mielczewskiego, płytę z dziełami kompozytora polskiego baroku Damiana Stachowicza oraz liczne nagrania solowe.
Artystka otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album roku – Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio.
Marcin Zdunik
Polski wiolonczelista, solista i kameralista, improwizator i kompozytor. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano. W 2007 roku został laureatem Grand Prix w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, zaś w 2008 roku zwyciężył w konkursie New Talent w Bratysławie.
Wystąpił jako solista m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie i Rudolfinum w Pradze.
Partnerowała mu m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – Andrzej Boreyko, Antoni Wit czy Andres Mustonen. Współpracuje z inspirującymi instrumentalistami – Nelsonem Goernerem, Szymonem Nehringiem, Jakubem Jakowiczem, Krzysztofem Jakowiczem i Ewą Pobłocką.
Nagrał wiele albumów płytowych z muzyką koncertującą i kameralną. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a w 2009 roku TVP Kultura przyznała mu wyróżnienie „Gwarancja kultury”.
W działalności artystycznej Marcina Zdunika ważną rolę odgrywa kompozycja. W ostatnich latach powstał m.in. Koncert wiolonczelowy „Ghosts of the past” (2021), Kwartet fortepianowy (2022), szereg kompozycji solowych i muzyka do spektakli teatralnych.
Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki.
Źródło: nimit.pl
Otwarcie wystawy rzeźby Karola Badyny
08.03.2024, godzina: 18:00
Sień ratusza w Lwówku Śląskim (od strony południowej)
Karol Badyna. Ur. 1960. Ukończył studia z wyróżnieniem w 1988 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie gdzie w roku 2011 został profesorem. W swoim dorobku posiada liczne realizacje rzeźbiarskie o charakterze pomnikowym na terenie całej Polski, między innymi w Krakowie, Warszawie, Sulejówku, Mińsku Mazowieckim, Lublinie, Płocku, Sandomierzu, Łodzi, Radomiu, Stąporkowie, Starachowicach, Dąbrowie Górniczej, Końskich, Biłgoraju, Kielcach, Głogowie, Rzeszowie, Krasnymstawie, Gielniowie i Zakopanem. Spośród realizacji zagranicznych można wymienić rzeźby pomnikowe w Nowym Jorku w siedzibie ONZ oraz w polskim Konsulacie; w Waszyngtonie na Uniwersytecie Georgetown; w Chicago. W Izraelu na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W Singapurze na terenie Ogrodu Botanicznego, a także w Niemczech, Włoszech, Estonii i Białorusi. Karol Badyna już od początku swojej aktywności twórczej znaczną jej część poświęca sztuce sakralnej. Wykonał ponad trzydzieści kompleksowych projektów wystroju wnętrz sakralnych, z których połowa została zrealizowana bądź jest w trakcie realizacji. Projektował wystroje wnętrz kościołów i kaplic dla takich zgromadzeń zakonnych jak. Redemptorystów, Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo, Dominikanów, Urszulanek i Benedyktynów. Projektował wiele kościołów parafialnych na terenie diecezji: krakowskiej, rzeszowskiej, radomskiej, sandomierskiej, kieleckiej, lubelskiej, legnickiej, łódzkiej i szczecińskiej. Projektował i realizował rzeźby do pierwszego w Polsce Ogrodu Biblijnego w Proszowicach w zespole z prof. Zofią Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W roku 2015 zostały otwarte największe w Polsce Ogrody Biblijne w Muszynie realizowane w tym samym zespole. W roku 2018 zrealizował cykl rzeźb „Droga Nowego Człowieka" do oazowych ścieżek edukacyjnych w Krościenku na Kopiej Górce w centrum Ruchu Światło-Życie.
Spektakl - Czas zatarł ślad
01.03.2024, godzina: 19:00
Sala małych form LOK
Spektakl CZAS ZATARŁ ŚLAD to podróż do miejsca, które kiedyś przynosiło mieszkańcom Lwówka Śląskiego wiele radości, zabawy i nowych znajomości. Kawiarniany klimat, muzyka i parkiet, z którego nie chciało się schodzić. To tam po raz pierwszy piło się kawę, poznawało przyszłego męża, a może wracało się do domu ze złamanym sercem?
A jak jest teraz? Czy duchy przeszłości jeszcze krążą po miejscach, które wciąż istnieją?
W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty sztuk: Sławomira Mrożka „Wdowy” oraz T. Różewicza „Kartoteka”.
Wystąpią:
Bożena Leszczyńska
Stanisława Kochanowska
Teresa Iwankiewicz
Danuta Kopeć
Halina Didikas
Stanisław Sawośko
Reżyseria: Nina Malinowska – Dziewięcka